Ekonomi

Güney Kore, Terra’nın kurucusunu bulduğunu bildirdi

Investing.com – Güney Kore yerel medyası, yetkililerin Terra’nın kurucusu Do Kwon’un Sırbistan’da saklandığını bildirdiğini bildirdi. Güney Koreli yetkililerin şimdi Do Kwon’u bulup ülkeye iade etmesi için Sırp Hükümeti ile temasa geçtiği bildiriliyor.

Do Kwon, Terra’nın Mayıs ayında çökmesinden sonra Güney Kore’den ayrıldı ve o zamandan beri soruşturmadan kaçmak için firarda. Geçen ay Kwon’un Dubai’de olduğu bildirildi. Alınan bilgilere göre arazi kurucusu Singapur’dan Dubai’ye geçtikten sonra Sırbistan’a ulaştı. Bu süreçte pasaportu iptal edilen Kwon’un yasadışı yollardan Dubai’den ayrıldığı düşünülürken, Sırbistan’da karadan komşu ülkelerden birine geçme ihtimali de tartışılıyor.

Do Kwon için çember daralıyor mu?

Do Kwon, ayrıca İnterpol tarafından da aranmaktadır. Ancak Kwon, şu anda soruşturmaya hazır olmadığını ve çeşitli yargı alanlarındaki davalara hazırlandığını söyleyerek kaçak olduğunu kabul etmeyi reddetti. Bu yüzden soruşturma için hazır olduğunda ortaya çıkacağına dair söz verdi ama şimdi böyle bir girişimde bulunmadı.

Terra ekosistemi çöküş Tabi kripto para piyasalarında deprem etkisi yarattı. Ekosistem çökmeden önce, platformun iki varlığı olan LUNA ve UST, piyasanın en iyi 10 kripto para birimi arasında yer alıyordu.

Şu anda Sırbistan’da olduğu sanılan Do Kwon, geçen hafta yeniden gündeme geldi. ABD makamlarının Terra’nın çökmesinde FTX kurucusunun etkisinin olup olmadığına dair soruşturma başlatacağı haberinin ardından Kwon, Terraform Labs’ın çökmesinde Sam Bankman-Fried ve Genesis’in hedefi olarak bir kez daha ortaya çıktı.

Ancak bu açıklamaları neden daha önce yapmadığı kafalarda soru işaretlerine yol açtı. Terra ile ilgili son gelişmelerde Güney Kore Mahkemesi geçtiğimiz günlerde şirketin bir diğer kurucusu Daniel Shin ve 7 şirket çalışanının tutuklanma talebini reddetmişti. Mahkeme, delillerin karartılarak kaçmaya çalışılması konusunda yeterli delil olmadığına karar verdi.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu