Haber

Prigojin, Rus ordusunun Wagner’in karargaha girmesini yasakladığını belirtti.

Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin, şirket temsilcisinin Rus ordusunun karargahına girmesinin yasaklandığını bildirdi.

“Kremlin’in aşçısı” olarak da bilinen Prigojin, şirketinin “Konkord” adlı sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Prigojin, acil mühimmat tahsisi için 5 Mart’ta Ukrayna’daki Rus “özel askeri harekât” birliklerinin komutanına mektup yazdığını belirterek, “Karargahtaki temsilcim 6 Mart saat 08.00’de iptal oldu ve kendisi birim karargahına girişi yasaklandı.” ifadesini kullandı.

Prigojin, Bahmut yakınlarında “Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini yok etmeye devam ettiklerini” belirtti.

Wagner, “Rus ordusunun onlara cephane vermediğini” iddia etti.

Geçen ay Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı paralı askerler, çektikleri bir videoda “artık kendilerine cephane sağlanmadığını” iddia ederek Rusya Savunma Bakanlığı’ndan destek istedi.

Prigojin, videodaki çağrıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, paralı askerlerin Rusya Savunma Bakanlığı’nı karalayıcı bir ifade kullanmadıklarını vurgulayarak, yalnızca mühimmat taleplerini dile getirdiklerini belirtti.

Ardından Rusya’da yeterli sayıda mühimmat üretildiğini ancak tedarikiyle ilgili sorunların çözülmediğini ifade eden Prigojin, “Tüm temaslarıma rağmen bu sorunu çözemiyorum. Her şey yerli yerinde. Şu anda bu konuda herhangi bir karar alınmıyor. rastgele.” dedi.

Bu açıklamanın ardından Rusya Savunma Bakanlığı, “mühimmat ikmalinde sorun yaşandığına” ilişkin açıklamaların gerçeğe dayanmadığını belirterek, taarruz birliklerinin tüm taleplerinin en kısa sürede yerine getirildiğini bildirdi.

“Wagner ve Rusya Savunma Bakanlığı arası açıldı” iddiası

İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan 11 Şubat’ta yapılan yazılı açıklamada, Wagner ile Rusya Savunma Bakanlığı arasındaki rekabetin son dönemde arttığı ve Wagner’in artık Rus hapishanelerinde bulunan mahkumları Ukrayna cephesinde kullanamayacağı belirtildi.

Batılı ülkelerdeki çeşitli medya kuruluşlarında yer alan bazı haberlerde, Rusya Savunma Bakanlığı’nın Rus medya kuruluşlarını haberlerde Wagner ve Prigojin isimlerini kullanmamaları konusunda uyardığı iddia edildi.

evciler-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu