Takım

Nakavt Şehri önümüzdeki ay oyunculara veda ediyor! Peki neden?

 
Geliştirici Velan Studios tarafından oyunculara sunulan oynaması ücretsiz takım tabanlı spor oyunu Knockout City, 6 Haziran’da hizmetine son vererek oyunculara veda etmeye hazırlanıyor.
 
Öncelikle ücretli bir yapı ile bir araya gelen kadro bazlı eğlence odaklı shooter oyunu 6. periyottan itibaren serbest bir yapıya büründü. Bu yapı ile oyuncular ücretsiz olarak oyuna dahil oldu ve birçok oyuncu bu oyuna akın etti. Daha sonraki süreçte bu ücretsiz yapı sayesinde daha önce oyunu satın alan oyunculara çeşitli ödüller verildi ve bu fark kapatılmaya çalışıldı ancak ne yazık ki free pass ile oyunun gidişatı artmadı. oyuncu sayısında azalmabaşladı.
 
Resmi sunucular kapalı
 
 
 
Oyuncu sayısının giderek azalmasıyla birlikte grup her periyotta oyuna daha fazla içerik getirmeye başladı ancak bu ne yazık ki gidişatı yumuşatmadı. İlk olarak 2021 yılında piyasaya sürülen bu yapım şu anda Steam üzerinden PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series, Switch ve PC için mevcut. Şimdilik bu platformlarda oynanabilen ancak ilerleyen dönemlerde oyunculara veda edecek olan bu yapım hizmetini sonlandırmaya hazırlanıyor. Hizmetinin sona ermesi ile birlikte oyunun sunucuları tamamen kapatılmakta ve oynanamaz hale gelmektedir. Dolayısıyla bu süreçte oyunu ücretsiz olarak oynayabilir ve deneyimleyebilirsiniz.
 
Eğlenceli bir yapı ile karşımıza çıkan bu oyunda aslında yakantopun oyunlaştırılmış halini deneyimleyebiliyor ve bu sayede çeşitli aksiyon ve platform unsurlarının üstesinden gelebiliyoruz. Tabii oyun ilk çıkışıyla birlikte büyük beklentilerle karşımıza çıktı ve çeşitli platformlarda bir çok reklamını gördük. Twitch’teki içerik üreticileri bu oyunun oynanmasında etkili oldu ve bu reklamlar ile birlikte pek çok oyuncu oyuna katıldı. İlk 5-6 dönemde oyuncu sayısı oldukça yeterli ilerledi ancak ilerleyen süreçte bu durum tersine dönmeye başladı ve oyuncular hep aynı şeyi yaptıklarından ve oyunda yetersiz içerik olduğundan söz ettiler.
 
Ekip bu durumla ilgili açıklama yaptı.
 
 
 
Hizmetini sonlandıracak olan Production, haziran ayının ilk haftasında sunucularını tamamen kapatmaya hazırlanıyor ve grup bu konu hakkında bazı açıklamalar yapıyor. Velan Studios’un açıklamalarını vermek gerekirse: “Oyunun çıkışının üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçti ve biz de bu süreçte oyunculara keyifli bir deneyim aktarmaya çalıştık. Ancak oyunun maalesef 6 Haziran 2023 tarihinde hizmetini sonlandıracağını duyuruyoruz. Sizlere bu şekilde veda ettiğimiz için üzgünüz. Belirtilen tarih itibariyle oyunun sunucuları tamamen kapatılacak ve oyun oynanamayacak. Bu bizim için son derece zor bir karardı ve attığımız bu adım için çok üzgünüz.”
 
Özel sunucular sayesinde oyunu oynamaya devam edebileceksiniz.
 
 
 
Çeşitli açıklamalarla karşımıza çıkan grup, oyunun 6 Haziran’dan itibaren tamamen kapatılacağını ve oyunun oynanmayacağını belirtiyor. Bu tarih itibariyle ne yazık ki oyuncular oyunu elde edemeyecek ve oyun tüm platformlardan kaldırılacak. Böylece hem oyunun sayfasına hem de oyunun içeriğine erişim sağlanamayacaktır.
 
Tüm bu erişilmezliğe rağmen geliştirici grubu, sadece PC’de geçerli olan özel sunucuların olacağını belirtiyor. 6 Haziran’da çıkacak olan bu yapımı özel sunucular sayesinde oynamaya devam edebileceksiniz. Bu sunuculara erişim ücretsiz olacak ve bu ücretsiz yapı sayesinde oyunu özel sunucularda deneyimleyebilecek ve oynayabileceksiniz. Ancak bundan sonraki süreçte oyuna herhangi bir geliştirme ya da içerik eklenmeyecek. Bu durumda oyuncular için rastgele bir ilerleme sistemi olmayacaktır. Bu nedenle oyunun bu özel sunucularda ne kadar süreyle oynanacağı bilinmiyor.
 
Oyun bize ne sunuyor?
 
 
 
Yakan top temalı bu yapımda grup bazlı bir yapı var ve farklı arkadaş ve oyuncuları grubumuza davet edebiliyoruz. Bizi davet ettikten sonra kendi takımlarımızı kurup, oyun içerisinde farklı arenalara atılabiliyor ve bu arenalarda yarışabiliyoruz. Diğer oyunculara yakan top atıp, bu toplarla birlikte vurup çeşitli puanlar kazanabiliyoruz. Oyunda farklı arenalar bulunuyor ve bu arenalarda diğer gruplarla rekabet edip oyunu kazanmaya çalışabiliyoruz. Knockout City’deki bu arenaların her birinin kendi atmosferi, yapısı ve platform zorlukları vardır. Bundan dolayı çeşitli eşyalarla oyun içerisinde doğru ile zıplayıp zıplayabilir, sağa sola hatasız koşabilir ve doğru ile üzerimize gelen toplardan kaçmaya çalışabiliriz.
 
Çok oyunculu maçlara geçerek oyun içerisinde çeşitli puanlar kazanabiliyor ve yeni ödüller alabiliyoruz. Oyunda direkt olarak kendi grubunuzu kurabiliyoruz veya direkt olarak farklı bir takıma katılabiliyoruz. Yakantop ile birlikte üstünlük elde edebileceğimiz ve diğer rakipleri ortadan kaldırmak için elimizden gelenin en iyisini yaptığımız bu yapımda rakip takımlarla karşılaşarak çok oyunculu modda yer alabiliyoruz. Bir yandan karşı takımı ortadan kaldırmayı hedefliyoruz, diğer yandan kendi grup arkadaşlarımızla oyun içinde çeşitli planlar kurup rakip oyuncuları ablukaya alabiliyoruz. Oyunda farklı hareketler var ve yakan topumuzu çeşitli hızlarda atabiliyoruz.
 
Çeşitli oyun modları ve farklı arenalar içerir
 
 
Elbette oyunda çok çeşitli içerik haritaları bizleri bekliyor ve bu yapımda çeşitli özelleştirmeler de mevcut. Oyun ayrıca farklı türde toplar, farklı konumlar, bölgeler, arenalar ve çeşitli oyun modları içerir. Bu içerikler ile birlikte oyundan farklı deneyimler elde edebiliyor ve her top türü ile farklı aktivitelere, görevlere ve daha fazlasına katılabiliyoruz. Farklı geleneksel top türlerinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır ve bazıları tamamen kişiselleştirme şeklinde görünür.
Knockout City’de asıl amacımız kadromuzla birlikte arenaya atlamak, bu arenada gerçek anlamda rakibe topu atmak, topu yakalamak/yönlendirmek ve topu sıyırmaktır. Tamamen rakipleri gafil avlama şeklinde karşımıza çıkan bu yapımda, rakipler geri döndüklerinde ya da muhalefette olduklarında onları vurarak yenebiliyoruz. Gerçek hayatta oynamamıza rağmen önümüze gelen yakantopu yakalayabiliyoruz ve bu yakantopu rakibe atarak yakalamaya çalışıyoruz. Durumda gol olması için yakan topun rakibe vurması ve rakibin topu tutmaması gerekir. Gerçek hayattaki yakan top kuralları aslında bu oyuna dayanmaktadır ancak oyun doğal olarak daha fazla içerik ve eğlence barındırmaktadır.
 
Ekibimizle bağlantı çok önemlidir
 
 
Oyunda tabi ki rakip oyuncuları yenmek için kendi takımımızla bağlantı kurabiliyoruz ve bu iletişim ile çeşitli strateji ve planlar sağlayabiliyoruz. Rakipleri saf dışı bırakmak için takım arkadaşlarımızla konuşup onlara pas atabilir ve karşı ayaktaki rakibin oyuncusunu bir anda yakalayıp yenebiliriz. Bundan dolayı oyunda çeşitli paslar yapabiliyor ve yakartopu direkt olarak rakiplerin üzerine atabiliyoruz.
Knockout City’de çeşitli özelleştirme seçenekleri de bulunuyor ve oyun bize kendi karakterimizi yaratma imkanı sunuyor. Oyunda karakterinizi özelleştirip arkadaşlarımızla birlikte istediğimiz takımı oluşturabiliyoruz. Farklı kostümler giyip kendimizi çeşitli elbiselerle donatabildiğimiz bu yapımda rakip oyuncuları yenip istediğimiz özelleştirmelerle çeşitli etkinliklere katılabiliyoruz. Etkinlikler ile yeni kostümlerin kilidini açabilir ve çeşitli özelleştirmeler elde edebiliriz. Bu nedenle, oyunda yeni içeriklerin kilidini açmak için görevleri tamamlamak ve etkinliklere katılmak çok önemlidir.
 
Oyuncular çevrimiçi öğeleri hızlı tüketir
 
 
Oyun genel itibarı ile Steam ve diğer platformlarda olumlu karşılanmakta ve oyuncular bu oyundan oldukça keyif aldıklarını söylemektedir. Oyunun bu şekilde hizmetini sonlandırması olağandır ki bu da oyuncuları üzen durumlardan biridir. Ancak oyunların içerisinde birçok online öğe olması ve direkt olarak online bir yapı ile karşımıza çıkması nedeniyle bu oyunların bazılarının ne yazık ki uzun bir kullanım ömrü bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu oyunlara her zaman içerik sağlamak ve oyundaki oyuncuları oyun içinde tutmak için büyük bir çaba sarf etmek gerekiyor. Genel prestiji ile son zamanlarda çok sayıda online tabanlı oyun piyasaya sürüldü ve ne yazık ki oyuncular bu oyunlara çok fazla zaman harcamak zorunda kalıyor ve her zaman bu oyunları oynamaları gerekiyor. Durum böyle olunca oyuncular çok fazla içerik tüketiyor ve bu içeriği hızlı bir şekilde bitiriyor.
 
Bu durumdan dolayı maalesef online oyunların ömürleri çok fazla olmamaktadır. Ancak tabi ki bu tarz oyunların piyasada olması ve oyuncuların online oyunlarla eğlenmesi ve rakip kadrolarla rekabet etmesi gerekiyor. Önümüzdeki dönemde birçok online tabanlı oyun piyasaya sürülecek ve maalesef bu oyunların birçoğu bu haliyle hizmetlerini sonlandıracak. Geldiğimiz noktada servis tabanlı oyunların da kullanımdan kaldırılacağı duyurulmuştu. 2023 yılında büyük çaplı üretimlerde hizmetine son verdiğini görebiliriz ve aslında bu yılı da kapanış yılı olarak değerlendirebiliriz.
 
 
 
Öte yandan oyun renkli grafikleri ve karakterleriyle karşımıza çıkıyor. Hem atmosferi hem de prestiji ile dikkatimizi çekiyor. Renkli grafiklerin yanı sıra animasyonlar da oldukça keyifli bir formda karşımıza çıkıyor ve bu keyifli içeriği oyunun dinamikleri ile birlikte tüketebiliyoruz. Elbette oyunda farklı atış stilleri bulunuyor ve bu durumlarla birlikte oyundan farklı deneyimler elde edebiliyoruz.
 
6 Haziran’dan sonra başka içerik eklenmeyecek
Knockout City bizlere oynaması kolay ve temposu yüksek bir yapı sunuyor. Elbette 6 Haziran’da hizmetini sonlandıracak olan bu ipucu, yukarıda belirttiğim gibi özel sunucularla ücretsiz bir şekilde oynayabilecek ancak doğal olarak burada çok fazla bir yoğunluk beklendiğini söyleyemeyiz. Bu işlemin ardından oyun resmi sunucularını tamamen kapatacak ve hizmetini sonlandıracaktır. Bu nedenle bu süreden sonra rastgele içerik güncellemeleri, yeni dönem güncellemeleri ve diğer yenilikler oyuna eklenmeyecektir.
 
 
Genel olarak keyifli bir deneyimin bizlere aktarıldığı bu yapımda oyuncular, oyunu arkadaşlarıyla oynamanın daha keyifli olduğunu ve bu formda daha çok keyif aldıklarını belirtiyorlar. Genel olarak incelemelere baktığımızda olumlu bir durum. Ancak oyuncu sayısı maalesef geliştirici ekibin ve yayıncı grubun istediği seviyede değil ve bu durumdan dolayı oyun bizlere veda etmeye hazırlanıyor.
Peki bu oyunu oynadınız mı ve zevkli olduğunu düşünüyor musunuz? Bizlere keyifli bir içerik sunuyorsa ve yeterli kapasiteye sahipse bu oyun sizce neden hizmetini sonlandırıyor? Yorumlarınızı dilediğiniz gibi yapabilir, fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort